Kuchenne smaki od literackich bohaterów. Część 2 - Karmelki czekoladowe, a może hamburgery tygryska na małe conieco

 I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.
A. A. Milne Kubuś Puchate
Dzisiaj druga część przepisów od książkowych bohaterów.

Pierwsza cześć tutaj, gdzie już wystąpił Harry Potter i jego przyjaciele.

Jak najlepiej nauczyć się gotować?  Od najmłodszych lat z książeczek z ulubionymi bohaterami, gdzie w łatwy i przystępny sposób wszystko jest wytłumaczone i okraszone dużą ilością obrazków.

Jak już pisaliśmy w poście O tym dlaczego tyle smaków fantastyki w literaturze dziecięcej zawdzięczamy Harry'emu Potter'owi... w latach '90 XX wieku na rynek wydawniczy wszedł Egmont ze swoimi disnejowskimi ksiażeczkami. Prócz powiastek, wydawał on również komiksy a także malowanki, czasopisma i książeczki kucharskie dla dzieci. Jedna z nich była...


Źródło Allegro


Książka Kucharska
Kubusia Puchatka

Disney Egmont
1992




Czytając komentarze w internecie można natknąć się na wspomnienia dużych już czytelników tej książeczki, którzy entuzjastycznie wypowiadali się o prostocie przygotowania kubusiowych dań, wyrwanych kartek i mnóstwa plam jakie z biegiem czasu okrasiły cieniutką, ale bardzo pomocną, w przygotowaniu małego conieco książeczkę.


Podobną książeczką jest
Źródło Allegro
Książka Kucharska
Kaczora Donalda

Disney Egmont
1995



Mamy tu zupy i przekąski, zapiekanki, dania ciepłe z ziemniaków, mięsne, dania zimne z owocami i warzywami, sałatki, desery, napoje i inne łakocie.
 Oczywiście każdy z bohaterów, czy to u Kubusia, czy Kaczora Donalda posiada własne originale danie, np. Czekoladowe ciasteczka Kubusia Puchatka, Zawijanki Maleństwa, Sałatkę owocowo-serową Kłapouchego, Kanapkę Gogusia z ogórkiem, Orzechowe Placuszki Hyzia, Dyzia i Zyzia, Chlebek Daisy. Palce lizać!

Zupełnie inną pozycją jest

 


Książka Kucharska Ani z Zielonego Wzgórza

Kate Macdonald
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
1994


Dla wszystkich, którzy dopiero uczą się gotować i dla tych, którzy opanowali już tę sztukę i chcą poznać nowe, oryginalne przepisy z dawnej kuchni kanadyjskiej, najlepszym przewodnikiem będzie "Książka kucharska Ani z Zielonego Wzgórza" napisana przez Kate Macdonald wnuczkę Lucy Maud Montgomery. Autorka, przypominając ulubione potrawy bohaterów powieści Lucy Maud Montgomery, w ciekawy i prosty sposób wprowadza czytelnika w arkana sztuki kucharskiej i pokazuje, że przyrządzanie Sosu z Tysiąca Wysp, Rodzynkowego puddingu Maryli, Staromodnej lemoniady i wielu innych przysmaków, może być świetną zabawą.
[opis z tyłu książki]
Książka jest przeznaczona dla młodzieży, gdzie prócz przepisów z kanadyjskiej ziemi dołączone są fragmenty z książek o Ani, w których znajdują się opisy z potrawami.

Podobne książki, tym razem z "naszego podwórka" napisała Małgorzata Musierowicz. A są to:

Źródło Empik


Łasuch literacki.
Czyli ulubione potrawy moich bohaterów.
Przepisy kulinarne i wnikliwe komentarze.

Wydawnictwo Akapit Press
1991, 2002 i 2009.




Ulubiona autorka nastolatek uzupełnia swoją serię powieści zbiorem przepisów kulinarnych. Są to autentyczne przepisy na potrawy zjadane z takim apetytem przez bohaterów poczytnych, pełnych humoru i radości życia, książek Małgorzaty Musierowicz. Doskonały prezent dla wszystkich Pań w rodzinie - oraz dla tych Panów, którzy lubią gotować, lub przynajmniej dobrze zjeść.
[Nota wydawcy]


Całuski pani Darling
Wydawnictwo Akapit Press
1995, 2000, 2008
Niezwykła książka, która każdego młodego Czytelnika zamienia w energiczne DZIECKO KULINARNO - KULTURALNE. A wszystko to dzięki wypróbowanym przez Autorkę przysmakom i frykasom, pełnym fantazji oraz kulturalnych podtekstów. "Zupa herosa Heraklesa?
Jabłko a la Newton?
Ciągutki Agaty Abbott?
Hm, hm, hm, a co to za tajemnicze potrawy? - zapyta zapewne każde dziecko, które sięgnie po tę książeczkę. - Ha! - odpowiem. - Są to przysmaki i frykasy pełne fantazji, wdzięku oraz kulturalnych podtekstów. Przepisy na te smakołyki - zaczerpnięte z kolekcji własnych moich ksiąg i zeszytów kulinarnych i osobiście przeze mnie wypróbowane - są niezwykle proste w wykonaniu. Opatrzyłam je mnóstwem ciekawych ploteczek o ulubionych naszych bohaterach książkowych oraz o wielkich postaciach z mitologii i historii. Dzięki tej książeczce każde dosłownie dziecko przeobrazić się może w Dziecko Kulinarne, a zaraz potem - w Dziecko Kulturalne. Nauczy się bowiem nie tylko tego, jak przyrządzać pyszne, stylowe desery, zupy czy ciasteczka. Nauczy się również, że kultura jest odwiecznym sposobem porozumiewania się między ludźmi, a obejmuje niemal wszystkie dziedziny ludzkiego życia. W tym - sztukę kulinarną".
[Nota wydawcy][Opis: Lubimy Czytać]
Autorka ma również w swoim menu kolejne dwie książeczki kulinarne: "Musierowicz na Gwiazdkę" oraz "Musierowicz dla zakochanych"

Od samego czytania można nabrać krągłości. Sposób na nie ma nie kto inny, ale sam Kubuś Puchatek.

Komentarze

Popularne posty