Kuchenne smaki od literackich bohaterów. Część 1 - Kociołkowe pieguski, lembasy a może bigos?

Ania zarzuciła na swój galowy strój wielki fartuch i poszła przygotować zupę.
Lucy Maud Montgomery Ania z Avonlea

Kuchnia, uczta, potrawa. Jakże pozbawiona smaku byłaby literatura, gdyby nie pojawiał się w nich choć gram posiłku dla bohaterów. Przecież muszą mieć oni siłę by przetrwać te wszystkie przygody, wydarzenia, sytuacje, w które wpędził ich autor. Choć kęs strawy dla pustego brzucha. Wystawna biesiada czy fastfood. Smak bliżej nieokreślony lub rozpływające się w ustach dokładnie opisane danie. Do tego kawa, herbata, wino. Zachowanie się przy stole to już dodatkowa para kaloszy.

Ale czy to wystarczy czytelnikom?

Okazuje się, że niektórzy nie tylko czytają i czekają na kolejne przygody bohaterów. Czasem pokuszą się i przywołają do życia - a właściwie do zjedzenia - posiłki, na które natknęli się czytając ulubioną lekturę.

Zacznijmy od klasyki... kuchni i literatury.


Źródło: Gmina Krzywiń

Kulinarne podróże z Panem Tadeuszem

Andrzej Kuźmiński, Jerzy Kuźmiński
Wydawnictwo Terra Humana
2015



 W 2015 roku Fundacja Terra Humana, której głównymi zadaniami jest wspieranie środowisk lokalnych i regionalnych, w ramach jednego z projektów wydała książkę "Kulinarne podróże z Panem Tadeuszem".

(...) promujące kuchnię regionalną i potrawy opisane przez Adama Mickiewicza w poemacie „Pan Tadeusz”, a zaczerpnięte z tradycji wielkopolskiej podczas pobytu wieszcza w Wielkopolsce w latach 1831-32.
Terra Humana - projekty.
Odtworzeniem kuchni z Pana Tadeusza zajęły się osoby, którym na sercu leżało stworzenie kulinarnych cudów, dla zwiedzających szlak na terenie, gdzie znajdują się niezliczone zabytki romantyzmu. Na historycznym szlaku miejsc związanych z Mickiewiczem, w powiatach: rawickim, gostyńskim, kościańskim powstało 25 miejsc, w których podaje się mickiewiczowskie dania.
Oto dania, które można tam zasmakować:
  • Ryba niekrojona, U głowy przysmażona, we środku pieczona, A mająca potrawkę z sosem u ogona.
  • W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno. Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną.
  • I rosół staropolski sztucznie gotowany.
  • Majorze, gdyby zrazów? (...) Płut i Ryków tak czynnie zaczęli się zwijać, Tak łakomie połykać i gęsto zapijać, Że w pół godziny zjedli dwadzieścia trzy zrazy.
Tytuły rozdziałów:
Kuchnia Adama Mickiewicza
Kuchnia „Pana Tadeusza”
Kuchnia Stanisława Czernieckiego
Wielkopolska Kuchnia Adama
Podróże z Panem Tadeuszem
Kulinarne podróże z Panem Tadeuszem
Adresy kuchni mickiewiczowskich

Więcej o tym Projekcie możecie przeczytać na stronie GMINY KRZYWIŃ

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji Menu Pana Tadeusza Maji Jankowiak

Źródło Wydawnictwo Sonia Draga

 Zasmakuj w Sienkiewiczu.
Remigiusz Rączka gotuje przysmaki z Sienkiewicza
Remigiusz Rączka, Sebastian Nowak
Wydawnictwo  Sonia Draga
2010, 2016


 Czy wiesz, że zupa cebulowa była niegdyś przysmakiem zarezerwowanym dla szlacheckich stołów? I że niegdyś piece do wypiekania chleba znajdowały się jedynie w dworskich kuchniach? Czy wiesz, czym różni się popularny na dawnych szlacheckich stołach kapłon od zwykłego koguta?
Nota wydawcy
A w środku staropolskie potrawy i desery, śledzie i drób, podpłomyki i potrawy z grzybów. Oczywiście część okraszona tak ulubionym przez Sienkiewicza lubczykiem. Bo kuchnia u Sienkiewicza pachnie przyprawami.
Zaprowadził także Zbyszka do alkierza, pachnącego całkiem żywicą i miętą, w którym u pułapu wisiały całe pęki skór wilczych, lisich i bobrowych. Pokazał mu sernik, składy wosku i miodu, beczki z mąką, składy sucharów, konopi i suszonych grzybów.
Krzyżacy Tom 1, rozdział XI
Rozpoczęło się śniadanie. Wniesiono polewkę winną, zaprawioną jajami, cynamonem, gwoździkami, imbirem i szafranem tak silnie, że zapach rozszedł się po całej izbie.
Krzyżacy Tom 1, rozdział V
A teraz coś z klasyki europejskiej.

Źródło Merlin
Książka kucharska Jane Austen
Maggie Black, Deirdre le Faye
Wydawnictwo Literackie
2010
Pod tytułem: Księga potraw Jane Austen
wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka w 1998 roku.



Jak wyglądało życie towarzyskie w epoce autorki Dumy i uprzedzenia? Czym raczono się w czasie spotkań rodzinnych? Jakimi smakołykami podejmowano gości? Jakie dania królowały na piknikach i balach? Wszystkiego tego dowiecie się z Kuchni Jane Austen. To zbiór kulinarnych przepisów, opatrzonych komentarzem na temat obyczajów epoki, postaci pisarki i jej bliskich oraz... smaków, zapachów i wybornych dań. Dzięki tej niepozornej książeczce dowiecie się jak przyrządzić solę w winie z grzybami oraz lody. Meggie Black - historyk; zajmuje się obyczajami kulinarnymi; autorka m.in. Książki kucharskiej średniowiecza.
Deirdre le Faye - specjalistka od twórczości Jane Austin; autorka biografii pisarki i redaktorka wydania zbioru jej listów.
Nota wydawcy.
Oglądając ekranizacje twórczości Jane Austen widzimy często stoły uginające się od potraw, koce piknikowe zastawione porcelaną. W dobrym tonie było przyniesienie prezentu w postaci kosza egzotycznych owoców, jarzyn, a nawet upolowanych przez zapalonych angielskich dżentelmenów królików, czy bażantów. Oliwki, bakalie, wiśnie, konfitura morelowa, śliwki w cukrze.
A co jadła Eliza Bennet na przyjęciu u Pana Darcy'ego?
Następnym chętnie przyjętym urozmaiceniem wizyty było wejście służących z zimnym mięsiwem, ciastami i mnóstwem najrozmaitszych wspaniałych sezonowych owoców. Dopiero po wielu znaczących spojrzeniach i uśmiechach pani Annesley, gospodyni przypomniała sobie o swych obowiązkach. Teraz już całe towarzystwo miało wreszcie zajęcie – choć bowiem nie wszystkie panie potrafiłyby mówić, wszystkie umiały jeść i po chwili otoczyły stół i wspaniałe piramidy winogron, brzoskwiń i moreli.
Jane Austen Duma i Uprzedzenie.
Czytelnicy angielskojęzyczni są pod względem kulinarnych książek wziętych z literatury uprzywilejowani. Wróćmy tu może do czasów współczesnych, gdzie prócz mikrofalówek i mikserów elektrycznych, królują czytniki książek. Powstały niezliczone tytuły książek kucharskich opartych na światach literackich, które wywarły niesamowity wpływ na literaturę światową.

Propozycje dla fanów Władcy Pierścieni


Źródło Amazon
Lord of The Kitchen: Cook like a Middlelander
Władca Kuchni: Gotuj jak Śródziemczyk (???)
Susan Gray
2020


I wiele, wiele innych, w których nie pominięto obfitych posiłków dla Hobbitów: śniadań, kilku obiadów, kolacji, podwieczorku, podkurka i przekąsek.
Paszteciki z mięsem, kminkowe ciasto, maślane bułeczki, puddingi, ciasta warzywne i owocowe.

- A teraz wracajmy w głąb Góry! - krzyknął Thorin. - Mamy niewiele czasu.
- I jeszcze mniej żywności - odparł Bilbo, zawsze praktyczny, zwłaszcza w sprawach jedzenia.
J.R.R. Tolkien Hobbit

Propozycje dla fanów Gry o Tron

Źródło Amazon
A Feast of Ice and Fire: The Official Game of Thrones Companion Cookbook
Uczta z Lodu i Ognia: Oficjalna książka kucharska Gry o Tron
Chelsea Monroe-Cassel, Sariann Lehrer
2012




Dinner is Coming. Nadchodzi obiad. Ciasto wieprzowe, baranina w bulionie cebulowym, pieczone jabłka, tarta jagodowa, mleko z miodem, pasta z ciecierzycy, duszone liście winogron. Każda z krain Westeros może pochwalić się własną oryginalną kuchnią, nie tylko pieczenią na smoczym ogniu.

Propozycje dla fanów Harry'ego Pottera

Prawdziwie dopieszczeni mogą się poczuć fani Harrego Pottera, którzy czytając o ucztach na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, chcieli tak jak Ron zacisnąć zęby na udku z kurczaka.

Źródło Tenor
Lista książek kucharskich na Amazon

Co podadzą nam skrzaty domowe? Zupę cebulową, ciasto z wołowiną, pudding, dyniowe paszteciki, dyniowe ciasto, blok orzechowy, kociołkowe pieguski, czekoladowe żaby. Poza tym Hamburgery Dudley'a, Magiczną herbatkę Pani Trelawney oraz bardziej prozaiczne tosty z marmoladą. Słodkie, pikantne, gorące i zimne. Ale trzeba uważać, by nie jeść jedzenia przeznaczonego dla gości Sir Nicholas'a de Mimsy−Porpington'a, po śmierci znanego jako Prawie Bezgłowy Nick. Brrr....

- Witajcie! - powiedział. - Witajcie w nowym roku szkolnym w Hogwarcie! Zanim rozpoczniemy nasz bankiet, chciałbym powiedzieć wam kilka słów. A oto one: Głupol! Mazgaj! Śmieć! Obsuw! Dziękuję wam! - przemowa Albus'a Dumbledore'a na rozpoczęcie roku szkolnego.
J. K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Angielskojęzyczni czytelnicy mogą jeszcze wybierać spośród książek kucharskich m.in: ze świata Kronik Narnii, Serii Poldark autorstwa Winstona Grahama, Muminków, Serii Obca autorstwa Diany Gabaldon, Bridget Jones, H. P. Lovecraft'a.

Ciekawostka dla Wiedźminomaników na fali nowej serialowej ekranizacji:

Źródło Amazon

Susan Gray
2020


Trudno jest coś orzec ze spisu treści, czy ta wiedźmińska kuchnia przystaje do tej stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego, ale być może
  • Zupa ziemniaczana Białego Wilka
  • Łatwa wiedźmińska pieczeń wieprzowa
  • Kozi gulasz rzeźnika z Balviken
 podbiją nawet serce południcy.

CDN

Komentarze

Popularne posty